Accessibility links

Breaking News

Havel’s Last Letter To Belarusian Jailed Activists


Three days before Vaclav Havel passed away, he penned a letter of encouragement to eight Belarusian political prisoners (named below).

A gift to RFE/RL’s Belarusian Service, Radio Svaboda, the letter is a testament to the cease-less support and advocacy for human rights -- especially in Belarus -- for which Havel was known.

Though he never got the opportunity to send the letters to the Belarusian political prisoners, on the day of his death, December 18th, Radio Svaboda broadcast his words on the Belarusian airwaves.

The letter:

Hrádeček 15. prosince 2011

Milý příteli,

rád bych Vás srdečně pozdravil na prahu nového roku a popřál Vám i Vašim blízkým, aby byl lepší než ten odcházející. Solidarizuji se s Vašimi postoji a budu i v budoucnu využívat všech příležitostí, abych spolu se svými přáteli upozorňoval mezinárodní společenství na porušování základních občanských práv v Bělorusku.

Přeji Vám vše dobré a svobodu Vaší zemi.

VHAndrei Sannikau
Mikola Statkevich
Mikalaj Autukhovich
Zmicer Bandarenka
Ales Bialiatsky
Zmicer Dashkevich
Eduard Lobau
Paval Seviarynets

Hrádeček 15.December 2011


Dear friend,

I would like to warmly welcome you to the threshold of the new year and to wish you and your families a year which would be better than the previous one. I sympathize with your positions and in the future, my friends and I will use every opportunity to alert the international community of the human rights abuse in Belarus.

I wish you all the best and I wish for freedom in your country.

VH
XS
SM
MD
LG